💣فروش ویژه افزونه‌های حرفه‌ای وردپرس
فقط و فقط با قیمت ۵۰ هزار تومن

موتور های جستجو چگونه کار میکنند ؟

موتور های جستجو چگونه کار میکنند ؟,شیوه کار گوگل و موتورهای جستجو گر

موتور های جستجو چگونه کار میکنند ؟ شاید این سوال براتون پیش اومده باشه که واقعا موتورهای جستجو با اون همه عظمت چگونه کار میکنند در سئو سایت یا بهینه سازی سایت در میان سایت شما و سایر سایت هایی که در زمینه شما فعالیت میکنند رقابتی وجود دارد که هدف گوگل نیز ایجاد رقابت سالم در میان وب سایت ها هست .در این میان سایتهایی نیز هستند که با روش های نادرستی یا بهتر بگوییم روش های سئو کلاه سیاه قصد رتبه گرفتن دارند گوگل با سایتهایی که از روش های غیر طبیعی برای دور زدنش استفاده کنند، مقابله میکند. چرا که به بیزینس آن لطمه وارد می شود.

هیچ شخصی از نحوه کار دقیق موتور جستجویی مثل گوگل اطلاعی ندارد.اکثر راه هایی که در زمینه بهینه سازی بدست آمده علاوه بر مقالات خود گوگل ، بر اثر ایجاد یک محیط ایزوله بود که در آن ورودیهایی داده ، و بر اساس خروجی هایی که بدست می آمد نتایجی از آن کسب می شد.گوگل در هر سال الگوریتم خود را 500 بار تغییر می دهد که این تغییرات می تواند کوچک و بزرگ باشد.

سئو سایت

در برخی از مواقع شما روی سایت خود تغییرات بدی اعمال می کنید اما رتبه سایت بهبود می یابد.دلایل این موضوع در واقع بر اثر تغییرات شما نبوده است بلکه ممکن است رقبای شما کار بدتری کرده و افت کرده اند و شما بالاتر رفته اید.البته برعکس این مورد نیز صادق است.

محیط ایزوله ، محیطی است که در آن یک کلمه کلیدی خاص که مختص شما می باشد (رقابتی وجود نداشته باشد) در نظر گرفته می شود. سپس کلمه کلیدی در چند سایت با ساختار یکسان استفاده کرده و در هر یک از سایت ها تغییرات مختلفی اعمال می شود تا براساس ورودی های مختلف ، خروجی های متفاوتی را نیز کسب کنیم و درآخر بهترین نتیجه را از این راه بدست آوریم.

پیشنهاد ویژه
ماه عسل گوگل Google Honeymoon چیست ؟

 

فعالیت هایی که قبل از نمایش نتایج توسط موتور های جستجو انجام می شود :
خزنده (Crawler – Spider)
شاخص گذاری (Indexing)
پردازش (Processing)
محاسبه میزان مربوط بودن (Calculating Relevance)
بازیابی نتایج (Retrieving Results)

نحوه کار موتور های جستجو ، آموزش سئو

خزنده Crawler – Spider چیست و چه کاری انجام میدهد ؟

به فرایند واکشی همه ی صفحات وب متصل به یک وب سایت خزنده گویند. این وظیفه به وسیله نرم افزاری به نام crawler یا یک Spider یا Googlebot، درموتور جستجو گوگل انجام می شود.

 

شاخص گذاری Indexing ؟

به فرایند ایجاد شاخص برای همه ی صفحات وب واکشی شده و نگه داری آنها در یک پایگاه داده عظیم که بعدا دوباره بشود به آن رجوع شود گفته می شود. اساسا، فرایندشاخص گذاری، شناسایی کلمات و عباراتی می باشد که بهترین توصیف از صفحه را بیان می کنند و اختصاص دادن کلمات کلیدی ویژه به صفحه می باشد.

 

پردازش Processing ؟

وقتی یک درخواست جستجو اتفاق می افتد، موتور جستجو آن را پردازش می کند، به طور مثال مقایسه رشته مورد نظر برای جستجو با صفحات شاخص گذاری شده داخل پایگاه داده.

 

محاسبه میزان مربوط بودن Calculating Relevance ؟

واضح هست که بیش از یک صفحه شامل رشته جستجو ما هستند، پس موتورجستجو شروع به محاسبه میزان ارتباط صفحه های شاخص شده با رشته مورد مورد جستجو ما می کند.

 

بازیابی نتایج Retrieving Results ؟

آخرین مرحله از عملیات موتور جستجو بازگرداندن بهترین نتیجه مرتبط می باشد. به طور اساسی، این مرحله چیزی جز نمایشی ساده در مرورگر نمی باشد.

 

معماری موتورهای جستجو (Search Engine architecture)

در تصویر زیر میتوانید تمامی این مراحل را ابتدا مشاهده کنید

معماری موتورهای جستجو (Search Engine architecture)

جهت مشاهده سایر مطالب و مقالات سئو به این بخش مراجعه کنید :

آموزش سئو

5/5
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در لینکدین اشتراک گذاری در پینترست
آخرین نظرات
  • پاسخ به سوالات کاربران در اسرع وقت داده میشود.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • سوالات خود را تنها در بخش کامنت مطرح نمایید و پشتیبانی محصولات بعد از خرید را در بخش تیکت ارسال کنید.
دیدگاه شما
لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید