مهم ترین و اصلی ترین مفاهیم گوگل ادز

مهم ترین و اصلی ترین مفاهیم گوگل ادز

مهم ترین و اصلی ترین مفاهیم گوگل ادز

برای آنکه شما بتوانید سیستم گوگل ادز را بهتر بشناسید و راحت تر بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید، لازم است تا معنای مفاهیم و اصطلاحات آن را بدانید.آشنایی با مفاهیم جدید می تواند نگرش تازه ای به تبلیغات گوگل در شما ایجاد کند.

علم بازاریابی دیجیتال دارای واژگان دشواری می‌باشد که ورود به آن مستلزم یادگیری یکسری از مفاهیم و اصطاحات را می طلبد که مسلماً کار بسیار ساده‌ای نیست.

توجه کنید که میزان افزایش نرخ تبدیل کمپین‌های تبلیغات کلیکی کاملاً بستگی به درصد آگاهی شما با مفاهیم و اصطلاحات گوگل ادز دارد.

 

این اصطلاحات بیشتر برای کمپین‌های جستجوی گوگل (Search Network) مورد استفاده قرار می‌گیرند و به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده‌اند. البته برخی از مفاهیم و اصطلاحات در سایر انواع کمپین‌ها نیز قابل استفاده هستند.

 

 

مفاهیم گوگل ادز

 

ACTUAL COST-PER-CLICK

ACTUAL COST-PER-CLICK نشان دهنده هزینه واقعی است که به ازای هر کلیک از شارژ شما کم می شود. در واقع، شما معمولا کمتر از میزانی که به ازای هر کلمه کلیدی به گوگل پیشنهاد می دهید،باید هزینه ایی را پرداخت نمایید.

به عبارتی دیگر، بیشترین میزانی که شما به ازای هر کلیک پرداخت می کنید، کمترین هزینه ای است که باید پرداخت کنید تا بتوانید رتبه خود را نسبت به فردی که در مزایده پایین تر از شما قرار دارد، حفظ نمایید.

 

 

AD RELEVANCE

یکی از شاخص های امتیازدهی در گوگل ادز است. این شاخص، مرتبط بودن کلمات کلیدی با متن تبلیغ و محتوای سایت را نشان می دهد.

این امتیاز به 3 شیوه زیر به ازای هر کلمه کلیدی اختصاص می یابد:

بالای متوسط (ABOVE AVERAGE)
متوسط (AVERAGE)
پایین متوسط (BELOW AVERAGE)
هر چقدر کلمات کلیدی شما ارتباط بیشتری با متن تبلیغ شما داشته باشد، امتیاز مرتبط بودن شما نیز بیشتر خواهد بود.

 

 

AD EXTENSIONS

افزونه هایی هستند که می توانید به متن اصلی تبلیغ خود اضافه کنید تا اطلاعات بیشتری را به مشتریان خود ارائه دهید. استفاده از این افزونه ها می تواند کیفیت تبلیغ شما را افزایش و هزینه های شما را کاهش دهد.

مهم ترین این افزونه ها عبارتند از:

افزونه لینک سایت (SITE LINK EXTENSION)
افزونه شماره تماس (CALL EXTENSION)
افزونه اعلام مزایا (CALLOUT EXTENSION)
افزونه توضیحات ساختاری (STRUCTURED SNIPPET EXTENSION)
افزونه پروموت (PROMOTION EXTENSION)
افزونه اپلیکیشن (APPLICATION EXTENSION)

 

 

AD FORMATS

به معنای فرمت تبلیغ است. تبلیغ شما از 2 بخش اصلی و افزونه ها تشکیل می شود. فرمت تبلیغ چیزی است که مشتری شما پس از جستجوی کلمه کلیدی در گوگل مشاهده می کند.

هر چقدر استفاده بهتری از این امکانات داشته باشید و کیفیت متن تبلیغ شما بالاتر باشد، گوگل تمایل بیشتری به نشان دادن تبلیغ شما خواهد داشت و هزینه های شما نیز به همان نسبت کاهش می یابد.

 

 

AD PREVIEW AND DIAGNOSIS TOOL

یکی از ابزارهای گوگل ادز است که از طریق آن می توانید وضعیت نمایش خود را روی هر کدام از کلمات کلیدی کمپین خود بررسی کنید. با استفاده از این ابزار می توانید دلیل یا دلایل عدم نمایش تبلیغ را پیدا و جهت برطرف کردن آن اقدام کنید.

 

 

AD RANK

رتبه نمایش تبلیغ شما را نشان میدهد.
به طور کلی رتبه تبلیغ شما به عواملی نظیر:

1.هزینه پرداختی
2.امتیاز کیفی (شامل نرخ کلیک، مرتبط بودن تبلیغ و کیفیت صفحه فرود)
3.زمینه سرچ (مکان، دستگاه، زمان و سایر مقادیر ارسالی از سمت کاربر)
4.میزان استفاده از افزونه ها و فرمت تبلیغ

البته رتبه تبلیغ شما عددی ثابت نیست و تبلیغ شما به ازای هر باری که وارد رقابت با دیگران می شود، رتبه جدیدی پیدا می کند.

 

مهم ترین و اصلی ترین مفاهیم گوگل ادز

ADVERTISING POLICIES

مجموعه ای از قوانین و چارچوب هایی است که گوگل ادز تعیین کرده و در صورتی که کلمات کلیدی، محتوای تبلیغاتی یا سایت شما آنها را رعایت نکنند، تبلیغ شما نمایش داده نمی شود.

گاهی هم ممکن است بدلیل عدم رعایت این قوانین، حساب شما توسط گوگل به صورت کامل مسدود شود. در این شرایط، معمولا گوگل هزینه های شما را بر نمیگرداند. بخصوص اگر متوجه شود که شما یک تبلیغ دهنده ساکن در ایران هستید.

 

 

APPROVED

گوگل برای متن شما وضعیت هایی را تعیین می کند. در این حالت، کمپین تبلیغاتی شما مشکل و محدودیتی برای نمایش ندارد و با تمامی قوانین گوگل سازگار میشود.

 

 

(APPROVED (LIMITED

گوگل برای متن تبلیغ شما حالتی را مشخص میکند که ممکن است تبلیغ شما با محدودیت مواجه شود. این گزینه کاملاً معکوس نمونه‌ای است که در بالا ذکرشده و بیانگر ممنوعیت امکان تبلیغ کالای شما توسط Google Ads است.

تبلیغ دارو، شرکت های معتبر، قمار و….. جزو عوامل محدود کننده تبلیغ می باشند.

 

 

AUCTION

اینکه هر تبلیغ در چه زمانی نمایش داده‌شده و در چه سطحی قرار گیرد، از مسائل مهمی است که تصمیم‌گیری نهایی در مورد آن بر عهده گوگل است.

البته شما نیز در این رتبه‌بندی بی نقش نبوده و هرچه بتوانید امتیاز کیفی،فرمت تبلیغ و … خود را ارتقا دهید، درواقع موفق به دریافت Ad Rank قابل‌قبول‌تری شده و در جستجوهای گوگل احتمال انتخاب متن شما به‌عنوان تبلیغ برتر ارتقا می‌یابد.

 

 

AUTOMATIC PAYMENT

تنظیماتی است که می توانید برای روش پرداخت خود در گوگل ادز استفاده کنید. با انتخاب این روش، گوگل ادز پس از اتمام شارژ، به صورت خودکار مبلغ مشخصی را از حساب شما کم می کند. بنابراین اگر می خواهید کنترل بیشتری روی پرداخت های خود داشته باشید، بهتر است از روش پرداخت دستی (MANUAL PAYMENT) استفاده بفرمایید.

البته تنها در صورتی نیاز به انجام عملیات پرداختی دارید که خودتان بتوانید پرداخت انجام دهید. در غیر اینصورت، آژانس هایی که خدمات تبلیغات گوگل ادز ارائه می دهند، عملیات پرداختی شما را انجام خواهند داد.

 

 

AVERAGE CPA

متوسط هزینه ای است که شما به ازای هر تبدیل (کاربری که از طریق تبلیغات گوگل ادز وارد سایت شما شده و اقدام مورد نظر شما را انجام داده است) پرداخت می کنید.

 

 

(AVERAGE POSITION (AVG.POS

همانگونه که قبلا هم توضیح دادیم، لزوما جایگاه نمایش تبلیغ شما روی کلمات مختلف ثابت نیست. زیرا بازار شما بازار متغیری است. بنابراین گوگل به طور متوسط جایگاه تبلیغ شما را نمایش می دهد.

به عنوان مثال ممکن است برای یکی از کلمات عدد 2/2 نمایش داده شود. این عدد یعنی احتمالا تبلیغ شما روی این کلمه به صورت میانگین در لینک دوم و تا حدی در لینک سوم در صفحه اول نمایش داده شده است.

در نهایت می توان گفت به طور کلی برایندی از هزینه و امتیاز کیفی که از گوگل دریافت می کنید، تعیین کننده جایگاه تبلیغ شما خواهد بود.

 

BROAD MATCH

یکی از انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل ادز است. در صورت استفاده از این نوع کلمه، تبلیغ شما روی هر عبارتی که کاربر جستجو کند و شامل قسمتی از کلمات کلیدی شما باشد یا تنها قرابت معنایی با کلمه کلیدی شما داشته باشد، گوگل تبلیغ شما را نمایش خواهد داد.

مهم ترین و اصلی ترین مفاهیم گوگل ادز

BULK EDITS

روشی است که از طریق آن می توانید در حساب کاربری گوگل ادز خود بیش از یک چیز را در یک زمان تغییر دهید. استفاده از این ویژگی به شما در صرفه جویی زمان و مدیریت بهتر کمپین کمک می کند. به عنوان مثال شما می توانید قیمت همه کلمات کلیدی خود را افزایش یا کاهش دهید.

همچنین شما با استفاده از این ویژگی می توانید اطلاعات کمپین خود را دانلود کنید، به صورت آفلاین تغییراتی در آن ایجاد کنید و سپس آن را بارگذاری کنید. در این صورت تمامی تغییرات شما در کمپین اعمال خواهد شد.

 

 

CAMPAIGN

مجموعه ای از گروه های تبلیغ (AD GROUP) است که تنظیمات مشترکی دارند. معمولا کمپین ها برای دسته بندی کلی خدمات و محصولات شما مورد استفاده قرار می گیرند. شما در هر حساب خود می توانید یک یا چند کمپین متفاوت داشته باشید.

هر کمپین از یک تا چند گروه تبلیغاتی تشکیل می شود و تمامی تنظیمات بودجه، زبان نمایش، مکان نمایش و … در این سطح اعمال می شوند.

 

 

CHANGE HISTORY

تمامی اقداماتی که در حساب گوگل ادز خود انجام می دهید، در سابقه تغییر حساب شما درج می شود. برخی از اقداماتی که انجام داده اید قابل بازگشت است و برخی هم بازگشت پذیر نیست.

 

 

(CLICKTHROUGH RATE (CTR

نرخ کلیک یکی از شاخص هایی است که گوگل بر اساس آن به شما امتیاز می دهد. نرخ کلیک نشان دهنده نسبت کلیکی است که روی تبلیغ شما می شود به تعداد نمایش تبلیغ شما.

به بیانی دیگر، نرخ کلیک یعنی چندبار تبلیغ شما نمایش داده شده به کاربران و از این تعداد چند نفر روی آن کلیک کرده اند.

هر چقدر نرخ کلیک شما بالاتر باشد، گوگل امتیاز بیشتری به شما می دهد، زیرا به این نتیجه می رسد که تبلیغ شما نسبت به تبلیغ رقبا، جذاب تر و مرتبط تر است.

 

 

CONVERSION RATE

نرخ تبدیل نشان دهنده تعداد دفعاتی است که کاربران پس از ورود به سایت، عمل مورد نظر شما را انجام می دهند. نکته قابل توجه برای فعال سازی نرخ تبدیل، لازم است تگ های دریافتی از پنل کاربری گوگل ادز را به سایت خود اضافه کنید.

پیشنهاد ویژه
مطالب مهم و مفید در بازاریابی محتوا

 

 

(COST-PER-CLICK (CPC

یکی از استراتژی های قیمت گذاری در سیستم گوگل ادز می باشد. در صورت انتخاب این استراتژی به گوگل می گویید که حاضرید به ازای هر کلیک روی تبلیغات خود، هزینه ای را تقبل کنید.

در واقع به ازای هر کلیک روی تبلیغ شما، هزینه ای مشخص از حساب شما کم می شود. این نوع استراتژی قیمت گذاری یکی از مهم ترین و پرکاربردترین روش های تبلیغ در گوگل ادز می باشد و در کمپین های سرچ و نمایش گوگل مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

(COST-PER-VIEW (CPV

یکی از استراتژی های قیمت گذاری در سیستم گوگل ادز است که برای کمپین های ویدیویی استفاده میشود. در این حالت، شما به ازای هر نمایش ویدیو، هزینه ای به گوگل پرداخت می کنید.

مهم ترین و اصلی ترین مفاهیم گوگل ادز

CSV FILE

یکی از فرمت های نوشتاری فایل است که با استفاده از آن می توانید داده ها را در ساختار جدولی ذخیره سازی کنید. معمولا گزارشاتی که از طرف گوگل به ایمیل شما ارسال می شوند، دارای این فرمت هستند.

همچنین برای استفاده از عملیات های BULK به صورت آفلاین، لازم است اطلاعات کمپین را در این فرمت دانلود و پس از اعمال تغییرات در کمپین بارگذاری کنید.

 

 

DAILY BUDGET

میزان هزینه روزانه ای است که شما برای هر کمپین تبلیغاتی تعیین می کنید. گوگل با استفاده از این مقدار، متوجه می شود که چه میزانی اجازه دارد تا تبلیغ شما را به جستجوکنندگان نمایش دهد. زمانی که بودجه روزانه شما مصرف شد، نمایش تبلیغ شما متوقف می شود.

البته ممکن است گاهی از بودجه ای که در نظر گرفته اید، کمتر یا بیشتر مصرف کنید. در واقع، ممکن است گوگل در یک روز بخاطر حجم بالای جستجوهای روی کلمات کلیدی شما، بودجه روزانه را تا 2 برابر حد تعیین شده افزایش دهد، اما در روزهای دیگر بودجه روزانه شما را کاهش می دهد.

نکته مهم گوگل ادز متعهد است بودجه شما را به صورتی مدیریت کند که در پایان به اندازه بودجه روزانه ای که تعیین کرده اید، هزینه شود.

 

 

DISAPPROVED

یکی از حالت هایی است که ممکن است برای متن تبلیغ شما ایجاد شود. تبلیغی که رد شده، یکی از قوانین گوگل را رعایت نکرده است.

در صورتی که وضعیت تبلیغ شما DISAPPROVED بود، یعنی گوگل تبلیغ شما را تایید نکرده و لازم است جهت رفع آن اقدام کنید تا گوگل بار دیگر تبلیغ شما را مورد بازبینی قرار دهد و در صورت برطرف شدن مشکل، بار دیگر تبلیغ شما را مورد تایید قرار دهد.

 

 

DISPLAY NETWORK

مجموعه ای شامل بیش از دو میلیون وب سایت، ویدیو و اپلیکیشن است که می توانید تبلیغات خود را در آنها نمایش دهید. با استفاده از شبکه نمایش گوگل، شما می توانید انواع محتوای گرافیکی خود را برای مخاطبان مورد نظرتان نمایش دهید.

 

 

DRAFT & EXPERIENCE

یکی از امکانات بی نظیر گوگل ادز است که با استفاده از آن می توانید A/B تست انجام بدهید.

شما با استفاده از این امکان، می توانید دو کمپین کاملا همسان را با صفحه فرودهای متفاوت به صورت هم زمان اجرا کنید. سپس آمار هر دو کمپین را بررسی کنید و کمپینی که بازخورد بهتری داشت را فعال نگه دارید.

 

 

ELIGIBLE

یکی از وضعیت های تبلیغ و کلمات کلیدی شما در سیستم گوگل ادز می باشد. در صورتی که تبلیغ و کلمات شما در این وضعیت قرار داشته باشند، یعنی مشکلی برای نمایش تبلیغ وجود ندارد. البته این وضعیت دائمی نیست و ممکن است بنا به شرایطی، نمایش تبلیغ، کلمات کلیدی یا افزونه های شما متوقف شود.

 

 

(ENHANCED CPC (ECPC

یکی از استراتژی های قیمت گذاری در گوگل ادز می باشد. این استراتژی ترکیبی از قیمت گذاری دستی (MANUAL BIDDING) و قیمت گذاری اتوماتیک (SMART BIDDING) است و قیمت پیشنهادی کلمات شما را به گونه ای مدیریت می کند تا نرخ تبدیل تبلیغ شما به حداکثر میزان ممکن برسد.

 

 

EXACT MATCH

یکی از انواع کلمات کلیدی در تبلیغات گوگل ادز است. در صورت استفاده از این نوع کلمه، تبلیغ شما تنها به ازای جستجوی دقیق عبارت مد نظرتان نمایش داده می شود.

 

 

FINAL URL

آدرسی از سایت شما است که کاربران پس از کلیک روی آن، وارد سایت شما خواهند شد. البته این لینک به طور کامل روی متن تبلیغ شما نمایش داده نمی شود و کاربر تنها آدرس اصلی سایت شما را مشاهده می کند.

 

مقاله پیشنهادی : ۱۲ ترفند تولید محتوا کاربردی

 

 

GOOGLE ADS SCRIPTS

اسکریپت ها به شما اجازه می دهند تا بتوانید عملیات مورد نظر خود را به صورت خودکار و با استفاده از کدنویسی انجام دهید. برای استفاده از این ویژگی لازم است کد عملیات مورد نظرتان را به زبان جاوا اسکریپت (JAVA SCRIPT) بنویسید و در قسمت (SCRIPT) در پنل گوگل ادز اضافه و آن را اجرا کنید.

اسکریپت ها در بهترین حالت 1 بار در ساعت اجرا می شوند. همچنین برای فعال سازی آن باید حداقل به پنل گوگل ادز دسترسی در سطح استاندارد داشته باشید.

 

IMAGE AD

نوعی فرمت تبلیغ است که در آن از محتوای گرافیکی استفاده می شود. این نوع محتوا جهت تبلیغ در شبکه نمایش گوگل (DISPLAY NETWORK) مورد استفاده قرار می گیرد.

شما می توانید بنر تبلیغاتی خود را پس از طراحی در کمپین گوگل خود بارگذاری کنید و با مشخص کردن اهداف مناسب، خدمات و محصولاتی خود را به کاربران نمایش دهید.

 

 

(IMAPRESSIONS (IMPR

تعداد دفعاتی است که محتوای تبلیغاتی شما به کاربران نمایش داده شده است. در واقع، هر بار که کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می کند و تبلیغ شما را می بیند، یک نمایش برای تبلیغ شما محاسبه می شود.

 

 

INVALID CLICKS

به کلیک هایی که از نظر گوگل معتبر نیستند INVALID CLICKS می گویند. این کلیک ها معمولا توسط ربات ها، بدافزارها و افرادی که عمدا روی تبلیغ کلیک می کنند انجام می شود. سیستم گوگل ادز به لطف الگوریتم های هوشمند خود از وقوع اینگونه کلیک ها جلوگیری می کند.

 

 

KEYWORDS

کلماتی که حاضر هستید اگر کاربری آنها را در گوگل جستجو کرد، گوگل تبلیغ شما را نمایش دهد. البته تبلیغ شما تنها در شرایطی به کاربر نمایش داده می شود که عبارت جستجو شده توسط او با یکی از کلمات کلیدی شما اشتراک داشته باشد. کلمات کلیدی بیشتر در کمپین های جستجوی گوگل (SEARCH NETWORK) استفاده می شوند.

 

 

LANDING PAGE EXPERIENCE

یکی از شاخص های امتیاز دهی در گوگل ادز است. این شاخص میزان رضایت کاربر از صفحه فرود تبلیغ را نشان می دهد. این امتیاز به 3 شیوه زیر به ازای هر کلمه کلیدی تخصیص می یابد:

بالای متوسط (ABOVE AVERAGE)
متوسط (AVERAGE)
پایین متوسط (BELOW AVERAGE)
امتیاز صفحه فورد به ازای هر کلمه کلیدی شما تعیین می شود.

هر چقدر سایت شما سرعت بارگذاری مناسبی داشته باشد، نمایش مناسبی در موبایل داشته باشد و بتواند مدت زمان بیشتری کاربر را در سایت نگه دارد، امتیاز شما نیز بیشتر خواهد بود.

 

 

LANDING PAGE

صفحه فرود تبلیغ شما است. در واقع آدرسی از سایت است که کاربر پس از کلیک روی تبلیغ شما، وارد آن صفحه می شود. شما به ازای هر صفحه ای که در سایت دارید می توانید یک تبلیغ مجزا داشته باشید.

 

 

LIMITED BY BUDGET

زمانی که بودجه روزانه شما کمتر از میزان لازم برای نمایش حداکثری تبلیغ در بازه های زمانی معین باشد، کمپین شما در حالت LIMITED BY BUDGET قرار می گیرد. در این حالت، نمایش تبلیغ شما محدود می شود، زیرا گوگل باید بودجه روزانه شما در طول روز مدیریت کند.

 

 

MANUAL CPS BIDDING

یکی از استراتژی های قیمت گذاری روی کلمات کلیدی در گوگل ادز می باشد. انتخاب این استراتژی به شما اجازه می دهد تا قیمت تک تک کلمات را خودتان تعیین کنید.

در این روش شما بالاترین میزان کنترل روی کلمات را خواهید داشت، اما لازم است به طور مداوم قیمت کلمات را بررسی کنید تا در بهینه ترین حالت هزینه ای قرار داشته باشند.

 

 

MANUAL PAYMENT

تنظیماتی است که می توانید برای روش پرداخت خود در گوگل ادز اعمال کنید. در صورتی که این تنظیمات را انتخاب کنید، هر زمان که شارژ حساب شما به پایان رسید، کمپین های شما متوقف می شود و برای فعالسازی مجدد لازم است با استفاده از کارت های اعتباری خود مبلغ مورد نظرتان را پرداخت کنید.

البته تنها در صورتی نیاز به انجام عملیات پرداختی دارید که خودتان پرداخت را انجام دهید. در غیر اینصورت، آژانس هایی که خدمات گوگل ادز ارائه می دهند، عملیات پرداختی شما را انجام خواهند داد.

 

امید وارم این مقاله به شما کمک کرد باشد.موفق باشید

 

ما در شبکه های اجتماعی : اینستاگرام میهن وبمستر

5/5
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید اشتراک گذاری در گوگل پلاس اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در لینکدین اشتراک گذاری در پینترست
آخرین نظرات
  • پاسخ به سوالات کاربران در اسرع وقت داده میشود.
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • سوالات خود را تنها در بخش کامنت مطرح نمایید و پشتیبانی محصولات بعد از خرید را در بخش تیکت ارسال کنید.
دیدگاه شما
لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید